Zajímavosti

Zadar

Zadar

Zadar je město v severní Dalmácii v Chorvatsku, na pobřeží Jaderského moře. Leží asi 300 km jižně od Záhřebu. Podle statistik z počátku roku 2023 zde žije 73 832 obyvatel a je tak pátým největším chorvatským městem, třetím největším na jaderském pobřeží.

Navštívit v Zadaru můžete nejen Mořské varhany a Pozdrav slunci, které navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005, ale navštivte také kostel svatého Donáta, symbol Zadaru, a odcestujte zpět v čase. Kostel svatého Donáta je ohromující kostel z 9. století a největší předrománská stavba v Chorvatsku. Je to o 27 m vysoký a 22 m široký dvojpodlažní kostel válcovitého tvaru, který vyniká svou originalitou a je považován za nejdůležitější budovu svého druhu v Evropě. Většina jeho výzdoby pochází z ruin nedalekého římského fóra. Fórum bylo stavěno od 1. století př. n. l. do 3. století n. l. na objednávku prvního římského císaře Augusta. Komplex měl propracované rozvržení chrámů a kolonád, přičemž jeden ze sloupů dodnes hrdě stojí neporušený.

Víte, kde najdete jednu z největších soch sfingy v Evropě? To je náš další tip na výlet v okolí Zadaru, respektive přímo v Zadaru.

Když už se půjdete podívat na Mořské varhany nebo Pozdrav slunci, zavítejte i k soše. Byla vyrobena v roce 1918, kdy si ji objednal malíř Giovanni Smirich (Ivan Smirić) na památku svoji předčasně zesnulé manželky. Legenda praví, že plní milostná přání.Stavba se časově shodovala se stavbou první vily (vila Atilla) v zadarské zátoce Maestral s anglickým parkem, ve kterém nechal vztyčit exedru a sochu sfingy.Ze Zadaru si můžete udělat výlet lodí společnosti Jadrolinija na ostrůvek Ošljak. Jeden z nejmenších osídlených ostrovů na chorvatském pobřeží Jaderského moře je skvělý tip na výlet v okolí Zadaru. Jeho rozloha činí pouze 0,332 km² a podle posledního sčítání lidu zde žilo 29 obyvatel v jediné vesnici stejného jména. V jízdním řádu hledejte trajekt Zadar (Gaženica) – Ošljak. 

Zatím žádné komentáře
Vyhledávání